مبحث ورزش و نیرو 2

حجم فایل : 3.3 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 15
بنام خدا علوم ششم دبستان

مبحث : ورزش و نیرو (2)

نیروهای تماسی :
نیروی اصطکاک ، نیروی مقاومت هوا ، نیروی بالابری نیروهایی هستند که برای اعمال و اثر نیرو ، به تماس با جسم نیاز است .
نیروی های غیر تماسی :
نیروی جاذبه زمین ، نیروی الکتریکی ، نیروی مغناطیسی نیروهایی هستند که از راه دور و بدون تماس دو جسم به یکدیگر وارد می شوند . انواع نیروها زمین به همه ی اجسام نزدیک خود نیرو وارد می کند و آنها را به طرف خود می کِشد . این نیرو ،‌ نیروی گرانشی یا جاذبه زمین نامیده می شود . نیروی جاذبه زمین نیروی جاذبه زمین روی هر کس و هر چیزی عمل می کند .
نیروی جاذبه ای که زمین به یک جسم وارد می کند ،‌ وزن نامیده می شود .
نکته : زمین هیچ جسمی را دفع نمی کند و فقط اجسام را جذب می کند . به همین دلیل اجسام روی زمین وزن دارند . نیروی وزن نکته : وزن با جرم فرق دارد .
وزن مقدار نیرویی است که از طرف زمین به جسم وارد می شود و با نیروسنج اندازه گیری می شود .
جرم اما مقدار ماده ی تشکیل دهنده ی یک جسم است که با ترازو اندازه گیری می شود و واحد آن کیلوگرم است .
توجه : اکثر مردم به جای کلمه ی جِرم از کلمه ی وزن استفاده می کنند . مثلا می گویند وزن این سیب زمینی ها 3 کیلوگرم است در حالی که این گفته درست نیست و باید گفت : جِرم این سیب زمینی ها 3 کیلوگرم است . وزن و جرم ترازوهای متفاوتی برای اندازه گیری جرم ساخته شده اند .
مانند : دو کفه ای ، عقربه ای ،‌ رو میزی ، دیجیتالی ترازو زمین و هفت سیاره ی دیگر منظومه شمسی با بیش از 160 قمر در اثر نیروی گرانش به دور خورشید می چرخند و فاصله ی هر سیاره از خورشید حین حرکت در مدارش تغییر می کند اما هیچ گاه با هم برخورد نمی کنند . شگفتی آفرینش نیرویی که یک آهن ربا به یک آهن ربای دیگر یا جسمی که جذب آهن ربا می شود ‌، وارد می کند ،‌ نیروی مغناطیسی نامیده می شود که نوعی نیروی غیر تماسی است .
نیروی مغناطیسی می تواند هم از نوع کششی باشد و هم از نوع رانشی .
نیروی مغناطیسی دو سر آهن ربا که خاصیت مغناطیسی قوی دارند ،‌ قطب های آهن ربا نامیده می شوند .
هرگاه دو قطب هم نام آهن ربا را کنار هم قرار دهیم نیروی مغناطیسی از نوع رانشی است یعنی همدیگر را دفع می کنند .
هرگاه دو قطب ناهمنام آهن ربا به هم و یا یک آهن ربا به فلز آهن نزدیک شود ، نیروی مغناطیسی از نوع کششی است و همدیگر را جذب می کنند .
نیروی مغناطیسی نیروی الکتریکی یکی از نیروهایی است که بین دو جسم ایجاد می شود . این نیرو می تواند به صورت کششی یا رانشی بین دو جسم ایجاد شود .
نکته : یکی از روش های ایجاد شدن بار الکتریکی روش مالش است . اگر شانه ای پلاستیکی را به موها مالش دهیم و به خرده کاغذها نزدیک کنیم ، خرده کاغذها جذب شانه های پلاستیکی می شوند که دلیل نیروی الکتریکی است . نیروی الکتریکی نیرویی که سبب کُند شدن حرک...